Jesteś tutaj:

Różne oblicza muzyki ludowej

879
Różne oblicza muzyki ludowej


"Oj, zagrajcież mi połeczkę" - pod takim tytułem odbył się koncert przygotowany przez bibliotekę miejską i Nadleśnictwo Wyszków, w ramach cyklu "Pogaduchy historyczne o regionie". Adresatami spotkań są uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. W koncercie, który się odbył 10 kwietnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej uczestniczyło blisko sto osób z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie.
W podróż po różnych regionach Polski przybyłych na koncert zaprosili członkowie Agencji Artystycznej "Pro Arte": Izabela Wilczak, Julia Szproch i Rafał Grząka. Zebranych witała w gwarze kurpiowskiej Izabela Wilczak.
- Dziś zaprezentujemy się wam w strojach kurpiowskich, przy wtórze muzyki ludowej z różnych stron Polski - poinformowała.
Opowiadała o staropolskich zwyczajach, które kultywowali chłopcy i dziewczęta. Przy tym wspólnie z muzykami odśpiewała piosenkę "W kadzidlańskim boru". Uczestnicy mogli posłuchać utworów w oryginalnym brzmieniu, w gwarze.
- Do dziś w niedzielę i w święta chodzi się ubranym w strój kurpiowski. Jest on charakterystyczny dla kobiet i mężczyzn. Na głowie pań znajduje się cułko. Spódnica ma charakterystyczne szczotkę i podłogę - zaznaczyła prowadząca. - Stolicą Kurpiów jest Kadzidło. Niegdyś tam wydobywano bursztyny, które palono, i stąd nazwa kadzidło - dodała.
Opowiedziała o męskim stroju, zwracając uwagę na jakę, czyli marynarkę.
Kolejnym tematem, który poruszyła była kwestia tradycyjnej muzyki narodowej i roli, jaką w twórczości kompozytorów polskich odgrywała muzyka ludowa. - Fryderyk Chopin zawierał wiele elementów folkloru w muzyce. Muzykę okraszoną tradycją regionalną z łatwością można poznać również w utworach Lutosławskiego, Szymanowskiego i Bacewicz - poinformowała Wilczak. - Również w muzyce jazzowej pojawiają się elementy ludowe - dodała.
Na zakończenie muzycy zabrali zebranych w podróż po świecie muzycznym. Zaprezentowali melodie ludowe z różnych regionów Polski, m.in. muzykę góralską, małopolską, Mazowsza oraz Kujaw.

M.P.

Źródło: "Wyszkowiak" Nr 15 z 16 kwietnia 2014 r.