Jesteś tutaj:

Orientalne klimaty w bibliotece

906
Orientalne klimaty w bibliotece

Przez kolejny miesiąc biblioteka miejska zaprasza do obejrzenia wystawy prac Michała Makary "Ptaszory i inne". Oficjalne jej otwarcie odbyło się w piątek 21 marca.
W spotkaniu uczestniczyli entuzjaści kultury Bliskiego Wschodu, których witała dyrektor miejskiej biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko, inicjatorka wystawy. M. Makara jest uczniem prof. Stanisława Tworzydły, który studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Chinach, gdzie wiedzę m.in. z zakresu estampażu czerpał od wielu cenionych znawców chińskiej kultury. M. Makara w swojej twórczości posługuje się malarstwem tuszowym, wykonywanym na papierze higroskopijnym przy pomocy m.in. farb wodnych.
- Przyroda towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Była też inspiracją w rozwoju kultury antycznej i malarstwa chińskiego - zaznaczył M. Makara. Następnie opowiedział o technice estampażu. Jak zaznaczył, estampaż to nic innego jak ręczne odbijanie. Tę sztukę plastyczną wynaleziono w czasie panowania dynastii Tang. U jej podstaw leży dziecięca zabawa.
- Od najmłodszych lat interesowałem się kulturą chińską. Technika wykonywania estampażu jest podobna do europejskiej sztuki kaligraficznej - zwrócił uwagę M. Makara - Posiada wiele cech wspólnych z frotażem - techniką polegającą na odbijaniu przedmiotów o wyraźnej fakturze na papierze.
Oprócz wystawy chińskiego malarstwa, w trakcie spotkania M. Makara zaprezentował wykonywanie estampażu. Po zakończeniu wystawy prace M Makary będzie można zakupić w bibliotece. Istnieje też możliwość przeprowadzenia kursu estampażu przez artystę w bibliotece miejskiej. Dodatkową atrakcją piątkowego wieczoru był pokaz chińskiej kaligrafii w wykonaniu sinologów z Uniwersytetu Warszawskiego - Michała i Moniki Wąsowskich oraz Bazylego Stefanu. Każdy chętny mógł skorzystać z możliwości wykaligrafowania swojego imienia przez znawców kultury chińskiej. Kolejną niespodzianką wieczoru, przygotowaną przez sinologów była prezentacja "Zhongwen, czyli o języku chińskim".

M.P.

Źródło: "Wyszkowiak" Nr 12 z 25 marca 2014 r.