Jesteś tutaj:

Ze zlepka wspomnień

974
Ze zlepka wspomnień


Niezwykłe wspomnienia ludzi, którzy - często - już odeszli, zlepki opowieści, niepublikowane dotychczas zdjęcia składają się na wyjątkowe wydawnictwo, które ukazało się w ramach obchodów 100-lecia l Liceum Ogólnokształcącego w Wyszkowie. Spotkanie promocyjne z autorem książki "Harcerze z liceum" Piotrem Płochockim, połączono z prezentacją drugiej płyty nagranej przez absolwentów LO
7 marca w bibliotece miejskiej spotkały się osoby, którym bliska jest historia Wyszkowa, a w szczególności dzieje wyszkowskiego harcerstwa. Gości oraz bohaterów wieczoru powitali Elżbieta Borzymek i Marek Napiórkowski, wiceprzewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów 100-lecia LO w Wyszkowie. Spotkanie odbyło się bowiem w ramach obchodu jubileuszu szkoły. Sala Biblioteki Miejskiej była wypełniona po brzegi.
Bohaterów wieczoru było wielu. Z pewnością jednym z nich był Piotr Płochocki, autor książki "Harcerze z liceum". W rozmowie z Grzegorzem Karpińskim niezwykle interesująco autor opowiadał o procesie tworzenia książki, o tym, jak udało mu się dotrzeć do niepublikowanych wcześniej zdjęć i dokumentów. Książka składa się z niezwykłych wspomnień wyjątkowych ludzi a Piotr Płochocki miał wyjątkowe szczęście z wieloma z nich porozmawiać niedługo przed ich śmiercią.
- Mam relacje ludzi, którzy mają dwadzieścia parę i sto lat. Nikt tego wcześniej nie spisał tak od A do Z. Ta książka to obraz wyszkowskiego ZHP zbudowany ze zlepku wspomnień - mówił Piotr. Płochocki.
Bolesław Wolski, Andrzej Zaorski, Henryk Jezierski, Marian Janczur, Gabriela Stępniewska, rodzina Rytlów, Ewa Dąbrowska - wyliczał nazwiska osób, dzięki którym jego wiedza na temat wyszkowskiego harcerstwa poszerzała się z każdą rozmową. A takich rozmów było wiele, godziny spędzone na spisywaniu wspomnień, które składają się na to wyjątkowe wydawnictwo.
- Chciałem połączyć kilka elementów w tej książce: wartość historyczną i żeby dało się to w strawny sposób czytać i w sposób trwały coś zapamiętać - mówił autor.
Podczas spotkania zaprezentowano również najnowsze muzyczne wydawnictwo komitetu obchodów 100-lecia LO - drugą płytę "Absolwenci grają i śpiewają". W przeciwieństwie do pierwszej, rockowej, płytę bardziej stonowaną, nastrojową, klimatyczną. Opowiedział o niej Adam Szczerba. Próbkę tego, co możemy na niej usłyszeć, pokazali występujący podczas wieczoru autorskiego artyści z zespołów "Kajtusie" i "Gawędziarze". Piotr Adler zaprezentował także innych wykonawców i wręczył każdemu autorski egzemplarz płyty.
W spotkaniu wziął udział m.in. wójt gminy Brańszczyk, Mieczysław Pękul, który finansowo wsparł obchody 100-lecia LO.
- Ogólniak to zjawisko - mówił - tysiące zacnych ludzi tam chodziło i opuściło mury tej szkoły. Byliście razem w szkole i jesteście razem teraz - gratuluję - powiedział.

TEKST i ZDJĘCIE (EC)

Źrodło: "Głos Wyszkowa" Nr 10 z 11 marca 2014 r.