Jesteś tutaj:

Pomnik w Rybienku Leśnym - spotkanie czwarte

1031
Pomnik w Rybienku Leśnym - spotkanie czwarte


Podczas ostatniego w 2015 roku spotkania w cyklu "Tajemnice archiwum biblioteki miejskiej" regionalista Mirosław Powierza podsumował wiadomości dotyczące Polaków zamordowanych w sierpniu 1920 na ziemi wyszkowskiej. Zaprezentował materiały zgromadzone w bibliotece.
9 grudnia w bibliotece miejskiej odbyło się czwarte, ostatnie, spotkanie dotyczące losów pomnika postawionego w Rybienku Leśnym w 1921 r., upamiętniającego 7 osób okrutnie rok wcześniej zamordowanych przez czerezwyczajkę (Wszechrosyjska Komisja Nadzwyczajna do Walki z Kontrrewolucją, Spekulacją i Nadużyciami Władzy - policja polityczna w Rosji Radzieckiej).
Mirosław Powierza prezentował (na slajdach) różne dokumenty, druki, w tym wysyłane w lipcu 1989 r. przez Komitet Obywatelski Miasta i Gminy Wyszków zaproszenia na uroczystość ?powtórnego poświęcenia zbezczeszczonego i usuniętego w 1949 r. pomnika jeńców polskich pomordowanych 17 sierpnia 1920 r. przez czerezwyczajkę bolszewicką? wraz z dokładnym opisem dojazdu na miejsce uroczystości oraz ?cegiełkę? rozdawaną w trakcie uroczystości. Przedstawiał informacje o osobach zamordowanych przez czerezwyczajkę, zdjęcia z uroczystości, artykuły prasowe z tamtych lat.
Trochę czasu przeznaczył na pomnik na grobie żołnierzy poległych w 1920 r. znajdujący się na cmentarzu na Nadgórzu. Grób w 1986 r. został odnowiony, nie bez różnych perypetii, przez grupę społeczników, byli wśród nich m.in. Andrzej Eychler, Franciszek Komorowski, Krzysztof Siejak, Jerzy Cabaj, Wojciech Roguszewski, Paweł Zabłocki, Andrzej Knobel, Edmund Konarzewski, Igor Ballin, Barbara Bielska, Roman Składanowski.
- Myślę, że nasze spotkania dużo wniosły do historii odnalezienia pomnika w Rybienku Leśnym - podsumował prowadzący.
Na zakończenie zebrani z nostalgią obejrzeli krótkie filmiki z lat 60. XX w., na których znalazły się m.in. fabryka mebli czy motel przy ul. Warszawskiej.
Następne spotkanie z cyklu 13 stycznia (środa) o godz. 18.

ES



Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 2 z 12 stycznia 2016 r.