Jesteś tutaj:

"Album rodzinny" w bibliotece miejskiej

944
"Album rodzinny" w bibliotece miejskiej



W piątek 2 października w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej odbył się wernisaż niezwykłych prac młodej artystki Magdy Pietruchy, urodzonej 26 lat temu w Wyszkowie. Obrazy wykonane różną techniką inspirowane są starymi fotografiami, skłaniają do refleksji nad tematem przemijania, przemian i nietrwałości. Wystawa nosi tytuł ?Album rodzinny?.
- Moje prace oparte są na starych fotografiach. Pierwszy cykl to Retro-spekcja, są to linoryty, które powstały na podstawie starych zdjęć rodzinnych, to członkowie mojej rodziny. W tym cyklu chciałam przedstawić przemijanie, przekształcanie się twarzy, pamięci - mówiła artystka.
Ryciny przywołują autorce prac wspomnienia o bliskich. Niektóre z nich są żywe, jakby zatrzymane na nich sceny odgrywały się wczoraj, inne zatarte, niewyraźne, jakby ze snu. Linoryty można porównać do lapidarium, w którym Magda Pietrucha gromadzi swoje zapiski i przemyślenia związane z przeszłością, zbiera i łączy w całość stare zdjęcia, tworząc opowieść o bliskich jej ludziach. Kolor, zagięcia i inne oznaki niszczenia zdjęć mają kluczowy wpływ na prace Magdy Pietruchy. "Magda Pietrucha w "Pryzmacie" i innych swoich portretach jest artystką okrutną, bo przedstawia te procesy, o których nikt nie chce myśleć na co dzień. Jest też artystką delikatną, bo nie dopowiada tego, co najbardziej okrutne" - zrecenzował drugi cykl prac Magdy, redaktor naczelny kwartalnika "eleWator", Paweł Orzeł.
- Prace malarskie powstały z czystej fascynacji starą fotografią, jej kolorami, odbarwianiem się po wielu latach, kolorami sepii, czerni, bieli - komentowała. - Kocham stare zdjęcia Dla mnie zdjęcie z biegiem czasu, kiedy się odbarwia, staje się dziełem sztuki i okazem.
Niektóre z prac celowo oprawione zostały w taki sposób, aby przypominały fotografie ze starego albumu. Nie są zabezpieczone szkłem, by można było ich dotknąć.
Magda Pietrucha urodziła się w 1989 r. w Wyszkowie, mieszka w Wszeborach (koło Trojan, powiat wołomiński, gmina Dąbrówka). Ukończyła studia na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych w Instytucie Edukacji Artystycznej przy Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Dyplom licencjacki pt "Retro-spekcja" obroniła z wyróżnieniem w 2012 r. pod kierunkiem prof. Wiesława Bieńkuńskiego, dyplom magisterski pt. "Pryzmat" obroniła z wyróżnieniem w tej samej pracowni w 2014 r. Za pracę teoretyczną pt. "Fotografia funeralna. Świadectwo czasu i pamięci" pod kierunkiem Zbigniewa Wałaszewskiego, otrzymała Nagrodę Rektora za zajęcie II miejsca w konkursie na najlepszą pracę magisterską w 2014 r. Autorka obrazków na okładkę kwartalnika literacko-kulturalnego "eleWator" (nr 10 i 11) oraz obrazu na okładkę książki "Arkusz {^pi^galion]" Pawła Orła. To jej trzecia wystawa indywidualna, wcześniejsze miały miejsce w 2012 r. i 2014 r. Pierwsza w Radzyminie, druga w Warszawie. Brała udział w dwóch wystawach zbiorowych w Olsztynie , "Dom - rytuał życia" (2012) oraz "Grafika - spotkanie" (2012) i w wystawie poplenerowej "Dziedzictwo nadbużańskie" w Galerii przy Fabryczce w Wołominie. Obecnie jest nauczycielem plastyki, uczy dzieci i młodzież w Zespole Szkół Specjalnych w Warszawie.

P.D.

Źródło: "Wyszkowiak" Nr 43 z 27 października 2015 r.