Jesteś tutaj:

"Spacer z pradziadkiem po Wyszkowie sprzed lat"

1304
"Spacer z pradziadkiem po Wyszkowie sprzed lat"


Siódme już spotkanie z cyklu "Tajemnice Archiwum Biblioteki Miejskiej" było spacerem w wyobraźni ulicą Tadeusza Kościuszki na przestrzeni lat. Wyszkowianie prześledzili jej historię, usłyszeli wiele ciekawostek, przypomnieli sobie dawną zabudowę skupioną wokół tej ulicy, a wszystko jak zawsze, dzięki archiwalnym fotografiom i opowieściom prowadzącego Mirosława Powierzy.

Spotkanie odbyło się 24 czerwca, w środę o godz. 18.00 w sali im. prof. Ludwika Maciąga Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie. Prezentowane były zdjęcia z lat 1915-2015, pod wspólnym tytułem "Spacer z pradziadkiem po Wyszkowie sprzed lat", wybrane z reprodukcji fotografii ze starych albumów rodzinnych Janiny Bieleckiej, Marii Bułeckiej, Wiesława Czapskiego, Marii Giegiel-Bzowskiej, Adama Karpińskiego, Pawła Karszni, Jana Kacpury, Krystyna Skalskiej, Elżbiety Szczuki-Wiśniewskiej, Zbigniewa Sitka, Danuty Parzuchowskiej, Jerzego Napiórkowskiego, Piotra Płochockiego, Tadeusza Kura, Mirosława Powierzy, Józefa Wasilewskiego, Wojciecha Monety oraz Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie. Prezentowane były fotografie i wycinki map dotyczące ul. Tadeusza Kościuszki w przedwojennym Wyszkowie, powojennym i współczesnym. Oglądając zdjęcia, choć na chwilę wyszkowianie mogli odbyć podróż sentymentalną do miasta swojego dzieciństwa, które zostało niemal doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej i zobaczyć twarze ludzi, być może swoich bliskich. Pokaz został uzupełniony o aktualne fotografie. Prezentacja stanowiła doskonałe porównanie Wyszkowa sprzed lat i teraźniejszego. Zdjęcie panoramy miasta wykonane z Banku Spółdzielczego przez Elżbietę Szczukę-Wiśniewską w latach 70., zostało zestawione ze zdjęciem autora prezentacji - Mirosława Powierzy, który udał się w to samo miejsce w kwietniu ubiegłego roku i wykonał swoje zdjęcie z tej samej perspektywy, efekt był zdumiewający. Widać było jak bardzo Wyszków zmienił się od tamtej pory. Zdjęcie reklamujące siódme spotkanie to była pocztówka ze zbiorów biblioteki, przekazana przez Tadeusza Kura, która przedstawia widok ul. Tadeusza Kościuszki w kierunku Rynku (dziś ul. Ignacego Daszyńskiego), wykonana w latach 30. XX w. Obok niej istotnym zdjęciem był ten sam widok, ale z roku około 1916. - Nie wiemy dokładnie, z jakich lat pochodzą te fotografie, możemy tylko powiedzieć, że są to pocztówki produkowane przez lokalnych fotografów, rozprowadzane wśród mieszkańców i przyjezdnych - stwierdził Mirosław Powierza.
W 34. rocznicę wyzwolenia Wyszkowa, 30 września 1978 r., odsłonięto Pomnik Chwały Oręża Polskiego i Radzieckiego, który również był na zdjęciach. Prowadzący opowiadał jego historię oraz o tym, jak po lalach zapadła decyzja o jego zburzeniu, co nastąpiło 4 sierpnia 2011 r. Były zdjęcia z pochodów pierwszomajowych z różnych okresów, fotografie kina, które niegdyś nosiło nazwę "Wschód" potem "Stare", a dziś jest to klub, "Mozi". Było o tak zwanym Babskim Targu odbywającym się na ul. Strażackiej w latach 30. XX wieku. Na zdjęciach uwiecznieni zostali członkowie Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" z lat 30., kupcy, rzemieślnicy, przechodnie, mieszkańcy Wyszkowa i okolic. Prezentowana była brama główna do parku "senatorskiego", gdzie można było się dopatrzeć alei prowadzącej do Prywatnego Koedukacyjnego Gimnazjum Towarzystwa Szkoły Średniej. Bramę, słupy oraz resztki ogrodzenia rozebrano podczas "porządkowania" miasta przed turniejem "Banki Miast" w 1974 r. Stróżówka zachowała się w dobrym stanie. Można było podziwiać widok ul. Kościuszki w kierunku wiaduktu nad linią kolejową nr 29, pokazywano zdjęcia starej kaplicy św. Wojciecha, biblioteki "w budowie" i wiele innych. Były też ciekawostki. - Wiele jest pytań, gdzie znajdowała się synagoga w Wyszkowie, i odpowiadam: przy zbiegu ulicy Wąskiej i Kościuszki. Dziś w tym miejscu znajduje się popularny "Grzybek", sklep z alkoholem - mówił prowadzący. Ósme spotkanie cyklu odbędzie się po wakacjach, w połowie września. Prezentowana wtedy będzie pierwsza część filmu z poszukiwań pomnika pomordowanych w Rybienku Leśnym żołnierzy. Po wakacjach w bibliotece ruszy również cykl "Spotkań z filozofią", planowane są także "Spotkania z komiksem".

P.D.

Źródło: "Wyszkowiak" Nr 26 z 30 czerwca 2015 r.