Jesteś tutaj:

Biblioteka w Bibliotece

965
Biblioteka w Bibliotece

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna 25 maja zorganizowała wyjazd do Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Była to nagroda w konkursie przeprowadzonym na V Paradzie Moli Książkowych. Zwycięzcami zostali uczniowie z Gimnazjum im. Armii Krajowej w Długosiodle.
V Parada Moli Książkowych odbyła się 7 maja. W czasie jej trwania został przeprowadzony konkurs na najlepszy okrzyk promujący czytanie. Nagrodą był wyjazd do Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Zdaniem pracowników biblioteki najlepiej zaprezentowała się grupa z gimnazjum w Długosiodle.
Do Warszawy gimnazjaliści dotarli 25 maja około godziny 9:30. W dwóch grupach zostali oprowadzeni po bibliotecznym gmachu. Młodzież dowiedziała się m.in. kto może zapisać się do BUW i w jaki sposób korzysta się ze zbiorów. Zapoznała się również z rozkładem budynku, zobaczyła m.in. gdzie znajduje się czytelnia czy Gabinet Rycin (z którego mogą korzystać tylko niektórzy, mający ważny powód przeprowadzenia badania z oryginałem danej ryciny). Zainteresowanie budził wygląd budynku, który sprawiał wrażenie niedokończonego. Jednak jest to zamierzony efekt.
Bardzo interesująca była wystawa o pograniczu kultur. Traktowała o różnorodności kultur we Włodawie i w Sejnach. Na wystawę składały się plakaty z Festiwalu Trzech Kultur, który odbywa się cyklicznie we Włodawie oraz różnorodne dokumenty życia społecznego. Była też możliwość zapoznania się z wydawnictwami, jakie ukazują się w Sejnach. Są to dzieła mniej znanych albo bardzo cenionych autorów. Życie w takich miejscach uczy tolerancji m.in. wobec różnorodności religijnej.
Nasza wycieczka miała również możliwość wejścia do pokoju, w którym pracownicy BUW zajmują się zbiorami specjalnymi. Widzieliśmy m.in. piękne laurki, jakie niegdyś wykonywano czy zdjęcie z drugiej połowy XIX wieku, na którym są absolwenci Szkoły Głównej, a wśród nich Henryk Sienkiewicz. Na tym zdjęciu znajdował się również własnoręczny podpis pisarza.
Na pamiątkę wszyscy dostali zakładki do książek, zawierające najważniejsze informacje dotyczące BUW. Naszą wędrówkę zakończyło zwiedzanie pięknego ogrodu na dachu budynku oraz pamiątkowe zdjęcie całej grupy.

MARTA

Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 22 z 2 czerwca 2015 r.