Jesteś tutaj:

Być jak Mozart lub Chopin

935
Być jak Mozart lub Chopin



Podczas kolejnego w tym roku Koncertu Dziecinnie Prostego artyści Filharmonii Narodowej przedstawili twórczość cudownych dzieci, jakimi byli: Mozart, Chopin, Mendelssohn i Wieniawski. Opowieściom o małych muzykach towarzyszyły ich dziecięce utwory, a także kompozycje reprezentujące dojrzałą twórczość tej wielkiej czwórki.
Koncert odbył się w poniedziałek 18 maja o godz. 12.40 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie. Gośćmi byli tym razem: mezzosopran Katarzyna Pawłowska, skrzypaczka Patrycja Szymańska, fortepianista Robert Skiera i prowadząca Lidia Szpilewska.
Prowadząca opowiedziała dzieciom o Henryku Wieniawskim, słynnym polskim kompozytorze i skrzypku urodzonym 10 lipca 1835 r., zmarłym 31 marca 1880 r. Pierwszą nauczycielką Henryka Wieniawskiego była jego mama, potem uczył się u Jana Hornziela, skrzypka Teatru Wielkiego w Warszawie i Stanisława Serwaczyńskiego, solisty i koncertmistrza Opery Budapesztańskiej. Gdy miał 8 lat wyjechał do Paryża, gdzie studiował pod kierunkiem Lamberta-Josepha Massarta w Konserwatorium Paryskim. Konserwatorium ukończył jako 11-letni chłopiec w 1846 r. z I nagrodą i złotym medalem. Był niewątpliwie wybitną osobistością, podobnie jak Wolfgang Amadeusz Mozart (ur. 27 stycznia 1756 r., zm. 5 grudnia 1791 r.) austriacki kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych. Mozart miał zaledwie 5 lat, kiedy skomponował swój pierwszy utwór. Był nim ?Menuet i trio?, a w wieku 12 lat skomponował swoją pierwszą operę. Następnym poznanym przez dzieciaki słynnym muzykiem był Jakob Ludwig Felix Mendelssohn Bartholdy (ur. 3 lutego 1809 r., zm. 4 listopada 1847 r.) niemiecki kompozytor okresu romantyzmu. Uważany był za najwybitniejsze cudowne dziecko po Mozarcie. Mendelssohn zaczął uczyć się gry na fortepianie pod kierunkiem matki, gdy miał 6 lat, a od 7 roku życia uczyła go Marie Bigot w Paryżu. Studiował kompozycję u Carla Friedricha Zeltera, uważanego za najlepszego pedagoga w Berlinie. Prawdopodobnie pierwszy publiczny koncert (z towarzyszeniem orkiestry kameralnej) dał w wieku 9 lat Jako dziecko podejmował już próby kompozytorskie, pierwszy utwór - kwartet fortepianowy - opublikował w wieku 13 lat. Na fortepianie grał również jeden z najsłynniejszych polskich kompozytorów romantycznych Fryderyk Chopin (ur. l marca 1810 r, zm. 17 października 1849 r.). Gdy Chopin miał 4 lata rozpoczął naukę gry na fortepianie u swojej matki. W 1816 r. zaczął brać lekcje u Wojciecha Żywnego. Przed ukończeniem 7 roku życia był już autorem kilku drobnych kompozycji, które pomagali zapisywać mu W. Żywny oraz ojciec. Opowieści o młodych geniuszach przeplatane były utworami słynnych muzyków. Dzieciaki dowiedziały się, że każde z nich, jeśli bardzo pragnie, może nauczyć się gry na dowolnym instrumencie i niczym Chopin zostać wielkim wirtuozem gry na fortepianie lub skrzypcach jak Henryk Wieniawski.

P.D.



Źródło: ?Wyszkowiak? Nr 20 z 19 maja 2015 r.