Jesteś tutaj:

Fabryka była, mury zostały

1419
Fabryka była, mury zostały


W miejskiej bibliotece 22 kwietnia spotkali się po latach byli pracownicy byłego ZZN FSO. Powodem było m.in. odkrywanie tajemnic księgi pamiątkowej ZZN z lat 1977-1982.
Siódme spotkanie w cyklu "Tajemnice archiwum biblioteki miejskiej w Wyszkowie" poprowadził Mirosław Powierza. Dotyczyło ono Zakładu Zespołów Napędowych FSO w Wyszkowie i miało związek z przekazaną bibliotece w październiku ub. roku przez zarząd firmy Quad/Graphics (mieści się na nieruchomościach po tej fabryce) kroniką zakładu z lat 1975-1982.
Na spotkanie przyszło kilkunastu pracowników byłego zakładu, m.in. dyr. naczelny (1983-1992, wcześniej zastępca dyr. ds. ekonomiczno-handlowych) Andrzej Kiwerski, Wiesław Czapski - główny technolog, Kazimierz Gołębiewski - kierownik inwestycji, Stanisław Kryszk - dyr. ekonomiczny, Roman Składanowski - szef kontroli jakości, Jerzy Jesionkowski technolog, kierownik biura planowania i realizacji produkcji, Zdzisław Jadkowski - kierownik wydziału remontów, Wojciech Krajewski - dział organizacyjno-prawny, Józef Kamoń - dział kontroli jakości produkcji, Jadwiga Jarka, pani Zalewska.
- Prawie wszyscy tu obecni budowali ten zakład - podkreślił inż. Czapski
Mirosław Powierza opowiedział o kronice. Ma ona wymiary 32x44cm, liczy 96 kart, a na nich 250 zdjęć i 56 artykułów prasowych. Przez pierwsze lata kronikę prowadziła Helena Geremek, pracownica działu kadr.
Budowa zakładu rozpoczęła się w kwietniu 1972 r. (zdaniem Kazimierza Gołębiewskiego lokalizację w Wyszkowie zakład zawdzięcza dyrektorowi technicznemu FSO Marianowi Karwasowi, który miał działkę w Gulczewie), w lipcu 1974 r. rozpoczęto produkcję elementów skrzyń biegów. Kronika zawiera wiele zdjęć z okresu budowy, a potem z produkcji. W marcu 1975 r. ustalono, że zakład będzie nosił nazwę: Zakład Zespołów Napędowych w Wyszkowie, w sierpniu tegoż roku wyprodukowano skrzynię biegów do samochodu warszawa. W1991 r. produkcja i montaż skrzyń biegów do poloneza odbywała się w 100% w Wyszkowie. Pięć lat później ZZN zostaje oddziałem spółki DAEWOO-FSO MOTOR Sp. z o.o.
- Pracowałem w latach 70. w transporcie w Rejonowej Spółdzielni w Wyszkowie, często psuły nam się skrzynie biegów - wspomniał Mirosław Powierza.
- Ale nie te wyprodukowane w Wyszkowie - wtrącił jeden z byłych pracowników.
W kronice są zdjęcia nie tylko hal produkcyjnych i pracowników przy swoich warsztatach, ale również pokazujące, jak spędzali wolny czas. Są zdjęcia z pochodów pierwszomajowych, akademii, zabaw sylwestrowych, zawodów sportowych, konkursu piosenki radzieckiej. Kronika zawiera wiele ciekawych informacji, m.in. że wśród uczestników XI Festiwalu Młodzieży i Studentów w Hawanie w 1978 r. był ówczesny pracownik ZZN Krzysztof Arbaszewski, w tym samym roku Maroko zwiedzał Jan Małkińsk, a odwiedził zakład I sekretarz PZPR Edward Gierek (tego samego dnia był też w fabryce mebli i w PGR Rząśnik).
- Wszystko przemija, ale pamięć musi pozostać - orzekł Mirosław Powierza. - To spotkanie jest po to, by księga przemówiła. Jest tyle zdjęć nie podpisanych, tyle osób, którym trzeba dać nazwiska.
Uczestnicy spotkania byli bardzo aktywni, uzupełniali wiadomości podawane przez prowadzącego, wspominali osoby widoczne na zdjęciach. Kazimierz Gołębiewski przypomniał, że budowa wyszkowskiej ciepłowni (1976 r.) została sfinansowana przez FSO.
- Fabryka była, mury zostały - skonstatował Wiesław Czapski.

ES

Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 18 z 5 maja 2015 r.