Jesteś tutaj:

Podsumowanie pierwszego cyklu spotkań "Tajemnice Archiwum Biblioteki"

1071
Podsumowanie pierwszego cyklu spotkań "Tajemnice

Archiwum Biblioteki"


Wtorek 14 kwietnia upłynął Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej pod znakiem ostatniego, podsumowującego pierwszy sezon "Tajemnic Archiwum Biblioteki" spotkania, podczas którego zaprezentowano bardziej lub mniej znane fotografie Wyszkowa z dawnych lat. Historia, nawet ta lokalna i mało burzliwa, ma swoich pasjonatów, o czym przekonać się mogli organizatorzy wspomnianego przedsięwzięcia, widząc wypełnioną salę imienia profesora Ludwika Maciąga.
Początki akcji sięgają października ubiegłego roku, gdzie w odstępach około dwutygodniowych prezentowane były pojedyncze zabytkowe zdjęcia, zaś raz w miesiącu odbywały się wykłady Piotra Płochockiego na temat historii naszego miasta oraz jego okolic, połączone z omawianiem przedstawionych publiczności pamiątek, które udało się do tej pory zgromadzić. Duży wkład w rozwój samej inicjatywy mieli sami słuchacze, którzy swoją wiedzą dzielili się z historykami, uzupełniając tym samym wiele braków lub prostując pewne błędy czy niejasności.
Głównym celem przedsięwzięcia jest zmotywowanie posiadaczy interesujących wyszkowskich fotografii do zgromadzenia ich bądź kopii w jednym miejscu, by mieszkańcy mogli właśnie tutaj uzupełniać swoją wiedzę. Długo na efekty nie trzeba było czekać: wpłynęło wiele ciekawych przedmiotów w tym pamiątkowy obrazek ks. Wiktora Mieczkowskiego z okazji jego 50-lecia posługi duszpasterskiej. Dar ten został ufundowany przez grupę pasjonatów historii, która wygrała go w jednej z internetowej aukcji. Dodatkowo w zbiorach biblioteki znalazła się kronika z wyszkowskiej fabryki samochodowej oraz kronika OSP. Znaczna część podarunków jest zniszczona, ale duże koszty renowacji nie przerażają dyrekcji biblioteki, odpędzając tym samym myśl o rezygnacji z kontynuowania swojego dzieła. Dodać należy, że znaczna część wszystkich pamiątek pochodzi ze zbiorów Tadeusza Kura i ks. Lucjana Mioduszewskiego.
Wśród zaprezentowanych pamiątek na pierwszym miejscu znalazła się stara nakładka budowniczych wyszkowskiego mostu kolejowego w latach 1895-1897. Duża i niestety wypłowiała już tabliczka przedstawia kilka małych portretów. Do grona rozpoznanych z imienia lub nazwiska należą kierownik projektu Ron, Edward Bosk, Edward Siemiński oraz M. Rogiński. Ostatnia trójka z przeróżnych przyczyn pozostała na dłużej w Wyszkowie. Najwięcej wiadomo o osobie Edwarda Boska, którego zatrzymała w mieście kobieta - przyszła małżonka. Swoje oszczędności zainwestował w postawienie kilku domów czynszowych. Pozostała już tylko jedna taka pamiątka i znajduje się na ulicy I Armii Wojska Polskiego. Jego syn Leonard został pierwszym wyszkowskim maturzystą.
Siemiński doczekał się czterech córek i syna. O samym bohaterze wiadomo tylko tyle, że pracował na kolei, gdzie zginął podczas napadu na kasę w 1919 roku.
Życiorys Rogińskiego pozostaje owiany całkowitą tajemnicą. O jego dalszych związkach z Wyszkowem mogą świadczyć zapiski z kroniki szkolnej o uczniach noszących te same nazwisko.
Przedstawiono też kilka zdjęć wyszkowskiego gimnazjum z lat 1930-1938. Był to okres zmian w wyglądzie samej szkoły. Fotografie utrwaliły etap budowania sali gimnastycznej oraz jej wykończenia. Pierwsze zdjęcie, na którym widnieje sam obiekt bez wybudowanej hali nie ma jasno określonej daty, jednak przyjmuje się przełom lat 20. i 30. Ostatnie z jesieni 1938 roku przedstawia zbiórkę dzieci i pokazuje całą placówkę w nowej odsłonie.
Deserem pozostawionym na koniec została pewna stara pocztówka z okresu I wojny światowej, a dokładnie z września 1915 roku. Przedstawia ona wykolejony rosyjski pociąg. Związane jest to z pewną historią, która mimo czasów wojennych mało ma wspólnego z działaniami frontowymi. Całe zdarzenie było spowodowane pośpiechem i wielką złośliwością natury. Rosjanie wiedząc o zbliżających się siłach Cesarstwa Niemieckiego opuścili miasto, a sam most wcześniej dokładnie zaminowali. Mimo zbliżających się obcych wojsk dwa pociągi spokojnie wyczekiwały swojej zagłady, którą przyniosła im burza sprowadzająca na most eksplozję i zniszczenie.
Po zaprezentowaniu wszystkich przygotowanych zdjęć głos zabrał prowadzący drugą odsłonę spotkań z cyklu "Tajemnice Archiwum Biblioteki", Mirosław Powierza. Analizowany będzie nowy zabytek przekazany przez drukarnię Quad/Graphics - kronika FSO Zakładów Zespołów Napędowych w Wyszkowie. Oprócz zdjęć zaprezentowane zostaną inne pamiątkowe materiały, w tym filmy zrealizowane w Wyszkowie w latach 70. i 80.
- Co prawda świat się nie kończy na Wyszkowie, ale ja tu zostałem i ten Wyszków jest mi bardzo bliski. Oczywiście wszystkiego nie wiem, ale pragnę przekazać Państwu pewną wiedzę - mówił Mirosław Powierza.
Pozostało już tylko czekać na kolejne spotkanie, zaplanowane na 22 kwietnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie.

Tobiasz Przybysz

Źródło: "Wyszków24" Nr 16 z 21 kwietnia 2015 r.