Jesteś tutaj:

Co kryje archiwum

950
Cykl będzie kontynuowany

Co kryje archiwum


Na II piętrze biblioteki oraz wyjątkowo przed jej budynkiem, oglądać można wystawę starych fotografii i szkiców, podsumowującą cykl "Tajemnice archiwum Biblioteki Miejskiej w Wyszkowie".
W ramach serii wykładów, prowadzonych przez regionalistę Piotra Płochockiego, od października 2014 wyszkowianie zapoznali się z szczególnymi historiami związanymi ze starymi fotografiami Wyszkowa. Ich słuchacze rozwiązywali niemal detektywistyczne zagadki związane z pochodzeniem czy bohaterami zdjęć.
- Biblioteka nie tylko gromadzi i upowszechnia książki, także gromadzi i udostępnia wszelkiego rodzaju pamiątki związane z naszym miastem. Mamy dość pokaźny zbiór starych fotografii. Tytuł wystawy nie oznacza, że chcemy coś przed państwem ukrywać, bądź trzymać w tajemnicy. Wręcz przeciwnie, chcemy rozpowszechniać wiedzę, którą mamy. Dzięki państwu chcemy ją również wzbogacać - tak witała gości Małgorzata Ślesik-Nasiadko.
Przypomnijmy, że na apel pani dyrektor odpowiedział już zarząd firmy Quad Graphics, oddając kronikę zakładową ZZN FSO Wyszków oraz Andrzej Eichler, przekazując z rodzinnego archiwum kronikę wyszkowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej.
Szczególnym darem, przekazanym placówce w ramach akcji przez Małgorzatę i Zbigniewa Wróblów, Piotra Płochockiego, Tomasza Krzybuta, Tomasza Ponichterę, Elżbietę Lucynę Gortat, Annę Radzikowską, Kamila Zamerskiego i Grzegorza Hyrycza jest obrazek przedstawiający Matkę Boską Częstochowską wydany w 1930 r. z racji stulecia kapłaństwa ks. Wiktora Mieczkowskiego, bohatera pamiętnych wydarzeń na wyszkowskiej plebanii w sierpniu 1920 r.
Przy okazji otwarcia wystawy odbył się krótki wykład Piotra Potockiego, poświęcony czterem fotografiom: budowniczych mostu kolejowego, budynku przedwojennego gimnazjum, rozbitemu na moście kolejowym pociągu oraz fotografii przedstawiającej ks. Lucjusza Mioduszewskiego.
Autor cyklu skierował szczególne podziękowania do Tadeusza Kura oraz do ks. Michała Grzybowskiego, posiadającego zbiory fotografii po ks. Lucjuszu Mioduszewskim. Obaj zasili archiwalne zbiory wyszkowskiej biblioteki
Spotkania będą kontynuowane pod dotychczasowym tytułem. Co miesiąc będzie je prowadził zatrudniony w M-GBP regionalista. Ich tematyka zostanie rozszerzona o całość historycznych dokumentów życia codziennego zgromadzonych w zbiorach placówki, m.in. amatorskich filmów kręconych w Wyszkowie kilkadziesiąt lat temu.
- Oczekujemy od Państwa tematów które moglibyśmy poruszyć na tych spotkaniach oraz liczymy na współpracę i pytania. Zwracamy się również z apelem o dostarczanie nam, o ile istnieją, filmów przedstawiających życie miasta w przeszłości - zachęcał Mirosław Powierza.

MACIEJ SARNACKI

Źródło: "Głos Wyszkowa" Nr 17 z 28 kwietnia 2015 r.