Jesteś tutaj:

Trzej Królowie poprowadzili barwny korowód ulicami miasta

1001
Trzej Królowie poprowadzili barwny korowód ulicami miasta

6 stycznia 2015 r. po raz pierwszy w Wyszkowie z okazji Święta Objawienia Pańskiego został zainicjowany przemarsz - "Orszak Trzech Króli", w którym udział wzięli wierni parafii św. Wojciecha i św. Idziego oraz pozostali mieszkańcy chcący uczestniczyć w barwnym pochodzie.
Uroczystość została zorganizowana przez gminę Wyszków i parafię św. Wojciecha w Wyszkowie. Przemarsz ulicami miasta poprzedzono Mszą świętą odprawioną w kościele pw. św. Wojciecha przez proboszcza tej parafii ks. Romana Karasia oraz dziekana dekanatu wyszkowskiego ks. Zdzisława Golana. Kazanie wygłosił ks. Łukasz Murawski. W pochodzie, który ustawił się po mszy przed kościołem znalazło się wiele rodzin z dziećmi przebranymi za różne postacie biblijne. Organizatorzy zadbali, aby każdy chętny mógł paradować w złoconej koronie na głowie. Barwny korowód został prowadzony przez Maryję z dzieciątkiem i Józefa oraz biblijnych królów: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Na czele pochodu połyskiwała Gwiazda Betlejemska. Jak oceniano udział w nim wzięło ok. dwóch tysięcy osób, które przeszły ulicami: T. Kościuszki, gen. Sowińskiego, Pułtuską, I. Daszyńskiego, Kościelną na skwer Jana Pawła II. Tam na schodach do sanktuarium św. Idziego przygotowano szopkę, do której przybyli trzej królowie i pokłonili się Dzieciątku, wręczając swoje dary. Tam też księża - gospodarze obu parafii odmówili modlitwę i zainicjowali wspólne śpiewanie kolęd. Życzenia z okazji święta i nowego roku złożył burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski oraz wicestarosta powiatu wyszkowskiego Adam Mróz.
Było to radosne i niecodzienne uczczenie Święta Trzech Króli. Dla upamiętnienia Święta Objawienia Pańskiego i wyszkowskich obchodów nazwanych "Orszakiem Trzech Króli" wszystkich uczestników przebranych w biblijne stroje zaproszono do pamiątkowego zdjęcia, a przedstawiciele Stowarzyszenia PEPISKO rozdali pocztówkę z kilkoma słowami na temat święta, kościoła św. Idziego oraz wizerunkiem tego zdarzenia namalowanego ok 1904 r. na suficie naszego kościoła.

/J.Cz/

Źródło: "Kurier-W" Nr 2 z 13 stycznia 2015 r.