Jesteś tutaj:

Orszak na Święto Objawienia Pańskiego

1097
Orszak na Święto Objawienia Pańskiego


Na pamiątkę objawienia światu narodzin Chrystusa podczas obchodzonego 6 stycznia Święta Trzech Króli ulicami Wyszkowa przeszedł orszak, w którym uczestniczyło wielu wiernych.

Według Urzędu Miejskiego, w orszaku wzięło udział około dwa tysiące osób. Tego typu wydarzenie odbyło się w naszym mieście po raz pierwszy (od 2011 r. Święto Objawienia Pańskiego jest ponownie dniem wolnym od pracy, wcześniej było nim do r. 1960), a zaprosili na nie wspólnie proboszcz parafii św. Wojciecha Roman Karaś i burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00 od mszy odprawionej w kościele św. Wojciecha. W trakcie grała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej, śpiewał parafialny chór. Po niej na ul. Kościuszki uformował się korowód - za gwiazdą betlejemską szli królowie, dzieci, młodzież, dorośli niejednokrotnie ubrani w korony i barwne stroje pasterzy. Uczestnicy przeszli dalej w ul. Sowińskiego, Pułtuską, Daszyńskiego, by zatrzymać się na Skwerze Jana Pawła II u stóp Sanktuarium Św. Idziego. Tam Jezusowi pokłonili się uczestnicy orszaku wyrażając swoją radość z jego narodzin śpiewem kolęd. Wśród tych, którzy witali przybyłych byli proboszczowie ks. Roman Karaś i ks. Zdzisław Golan. Życzenia zebranym złożyli burmistrz Gizegorz Nowosielski i wicestarosta Adam Mróz. Stowarzyszenie "Pepisko" z okazji Święta Trzech Króli przygotowało pocztówkę przedstawiającą malaturę z Sanktuarium Św. Idziego ze sceną hołdu oddawanego Dzieciątku przez przybyszów ze Wschodu. Jej tysiąc egzemplarzy członkowie i sympatycy, "Pepiska" rozdali na Skwerze Jana Pawła II wśród uczestników uroczystości. Tygodnik "Wyszkowiak" był patronem medialnym tej inicjatywy.
Jak podaje tygodnik "Niedziela" uroczystość Objawienia Pańskiego "Na Wschodzie była znana już w III w. Sto lat później pojawiła się także na Zachodzie, gdzie przeobraziła się w święto Trzech Króli. W liturgii uroczystość ta wiąże się nierozerwalnie z Bożym Narodzenie. Ewangelia św. Mateusza mówi o Magach lub - według innych tłumaczeń - Mędrcach ze Wschodu, którzy idąc za gwiazdą przybyli do Jerozolimy i Betlejem szukając nowo narodzonego króla żydowskiego ?weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. Objawienie, nazywane z grecka Epifanią, oznacza zjawienie się, ukazanie bóstwa w ludzkiej postaci. W liturgii zachodniej akcent uroczystości Objawienia pada na Trzech Królów. Pokłon magów-mędrców, których do Jezusa przywiodła gwiazda, wskazuje, że cały wszechświat (gwiazda, a więc kosmos) został poruszony narodzeniem Chrystusa".

J.P.

Więcej zdjęć na www.wyszkowiak.pl i na www.facebook.com/tygodnikwyszkowiak

Źródło: "Wyszkowiak" Nr 2 z 13 stycznia 2015 r.